Polski Związek Krótkofalowców

 

Polski Klub Radiovideografii

;

Nawigacja:  Projekt AWARD_SECRETARY i jego przeznaczenie >

Raport o wynikach scanowania na wirusy na viruscan.jotti.org

Print this Topic Poprzednia strona Powrót to początku rozdzału Następna strona
Rozszerz wszystkie elementy   Zwiń wszystkie elementy

Poprzednie wersje moich programów były testowane na obecność wirusów na serwerze  virustotal.com .  Obecnie jednak zrezygnowałem z badania zbiorów na tym serwerze  z nastęujących powodów :

1. Wyniki podawane na stronie www ze scanowania zbiorów byly w roku 2015 dokonywane w oparciu o 55 programów antwirusowych . Obecnie jednak na rok 2023 są dokonywane w oparciu o 72 programy antywrusowe . Przy tak zwiekszonej ilości programów antwirusowych , na pewno muszą sie zdarzyc programy, które dają falszywe wyniki . Autorzy strony nie dolożyli żadnych starań , by jakoś kwalikowac programy antywirusowe , czy dają poprawne wyniki . Po najechaniu myszą na nazwe programy antywirusowego otrzymujemy komunikat o treści

                -  May differ from comercial of-the shelf product . The copmpany decides the paticual settings with which the engine should run in VirusTotal

                 - Może różnić się od produktu dostępnego w sprzedaży. Firma decyduje o konkretnych ustawieniach, z jakimi silnik powinien działać w VirusTotal

Wynika z tego iż virustotal.com przyjmuje wszystkie programy antywirusowe , nawet te niepopularne i niepewne , nie sprawdzając zupełnie  ich wiarygodności .

2. Zrobiłem test i napisałem bardzo prosty program (tylko proste okno FORM )  w licencjonowanym środowisku Windows i Delphi Borland Berlin 10.1 z licencją. Virustotal wykazał trzy wirusy . Powtórzyłem testowanie tego samego zbioru za tydzien i virustotal wykazał tylko jeden wirus .  Coś jest to nie tak - pomyslałem . Twórca, programu antywirusowego jest żywotnie zaintersowany tym , by wykazac wirusy , które inni nie wykazują , licząc w swojej naiwności , że bedzie miał wiekszą sprzedaż swoich rzeczywistych programów antywirusowych .

3.Przyczyną takiego stanu było to iż niektóre antwirusy zmieniły sposób testowania . Przypuszczalnie powodem takiego zachowania virustotal , a konktrenie tych antwirrusów było to , iż dla tego testowego programu zostały wygenerowane biblioteki , w których można sie było odwoływać do funkcji API w Windows . Co jest API .

Zapewnia dostęp do dodatkowych zasobów systemu Windows, takich jak rejestr systemu Windows, zamknięcie systemu restart systemu lub przerwanie procesu. Uruchamianie, zatrzymywanie lub tworzenie usług systemu Windows, zarządzanie kontami użytkowników. Funkcje te znajdują się w advapi32. dll w 32-bitowym Windows.

O funkcjach API Windows mozna poczytac na stronie www

                                                    https://pl.wikipedia.org/wiki/Windows_API     gdzie pisze między innymi

Windows API, lub krócej: WinAPI – interfejs programistyczny systemu Microsoft Windows – jest to zbiór niezbędnych funkcji, stałych i zmiennych umożliwiających działanie programu w systemie operacyjnym Microsoft Windows.

Zbiór ten jest bardzo obszerny i zawiera funkcje do tworzenia okien programów, elementów interfejsu graficznego, obsługi zdarzeń oraz umożliwiające dostęp do innych aplikacji, funkcji sieciowych czy sprzętu w komputerze.

----------------------------------------------------

Widzimy wiec iż niektóre  programy antywirusowe będa traktowac takie mozliwości programu jako niewskazane i będą wykazywały iż zawieraja wirusa , i sama ich obecność , bez rzeczywistego ich uzywania już bedzie traktowana jako wirus . Takie programy antywirusowe uważaja iz programista powinien nie stosowac funkcji API , a do zasobów sprzetowych lub interfejsu powinien program uzytkowy używać jądra systemu . To zasada może byc zrealizowana w Linux-ie , jednak w Windows NIE

-Dlatego ja zacząlem stosować inny skaner wirusów zamieszczony na stronie

                                                          https://virusscan.jotti.org/

Dokonuje on scanowania w oparciu o 10 - 16 polecanych i godnych zaufania programów antywirusowych 

 

                                                                                        Raport scanowania AWARD_SECRETARY.exe

Raport ze skanownia AWARD_SECRETARY.exe na
https://virusscan.jotti.org/

Raport ze skanownia install_upgrade_AWARD.exe  na
https://virusscan.jotti.org/

Raport ze skanownia  Browser_chrome.exe na
https://virusscan.jotti.org/

Raport ze skanowania UNIINSTAL.exe na
stronie https://virusscan.jotti.org/

Raport ze skanowania zbioru helpowego
AWARD_SECRETARY_pl,ch  na
stronie https://virusscan.jotti.org/

Raport ze skanowania zbioru helpowego angielskiego
AWARD_SECRETARY_EN,ch  na
stronie https://virusscan.jotti.org/

Nawigacja:  Projekt AWARD_SECRETARY i jego przeznaczenie >

Raport o wynikach scanowania na wirusy na viruscan.jotti.org

Print this Topic Poprzednia strona Powrót do początku rozdzału Następna strona
Rozszerz wszystkie elementy   Zwiń wszystkie elementy